Antalyada Gezilecek Tarihi Yerler

Antalyada Gezilecek Tarihi Yerler

Antalya’da Gezilecek Tarihi YerlerHer yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Antalya, tarihi ve kültürel turizme meraklı olanlar için tam bir cennet diyebiliriz! Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapması her dönemden izler taşımasını sağlamış. Görkemli yapılar, etkileyici mimariler, sayısız antik kent ve daha fazlası… Antalya tatilinizde not almayı unutmamanız gereken yerleri listeliyoruz şimdi:

Antalya gezilecek yerler, Antalya tarihi yerler, Antalya antik kentler

Antalya’da gezilip görülmesi gereken tarihi değerlerimiz öyle çok ki… Antalya tatilinizden önce mutlaka bir liste yapmalısınız.

Kaleiçi

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunan Kaleiçi, şehrin tarihinin izlerini taşıdığı için oldukça önemli bir bölge. Geçmişi günümüze bağlayan en somut yapılardan olan tarihi evler, sadece mimarileriyle değil o dönemdeki insanların yaşam şekillerini, davranışlarını, gelenek ve göreneklerini yansıttıkları için de büyük önem taşıyor.

Antalya'nın tarihi yerleri, Kaleiçi

Antalya’nın tarihi bölgesi denildiğinde ilk akla gelen yer Kaleiçi oluyor. Begonvillerle çevrili sokakları, nostaljik ve modern atmosferi iç içe sunuyor.

Yığma taştan inşa edilen evler, sahiplerinin maddi durumlarına göre farklılık gösterse de ortak özellikleri çok. Hem sokak cephesi hem de sokağı görmeyen bir bahçeleri bulunan bu evlerin üst katında cumba bulunuyor. Zemin katta bahçelere açılan taşlıklar, taşlıklarda ise ağaçtan yapılmış kanepeler bulunuyor. Evlerin zemin katı depo, mutfak gibi alanların bulunduğu yer iken üst katlar yaşam alanı olarak kullanılıyordu.

Kaleiçi’nin dar sokaklarında bulunan birçok ev, aslına uygun olarak restore edilmiş. Günümüzde eğlence mekanlarının, restoranların, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bir tarihi turizm merkezi konumunda olan Kaleiçi’ne gitmişken Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar), Eski Limanı da mutlaka görün.

Antalya Kaleiçi, Hadrianus Kapısı, Üç Kapılar

Antalya’nın eğlence, tarih ve alışveriş yerleri arasında önemli bir konuma sahip olan Kaleiçi’ne gitmişken Hadrianus Kapısı’nı da görmelisiniz.

Yerli ve yabancı turistlerin Antalya’da en sık uğradığı yerlerin başında bulunan Kaleiçi’nin deniz kokan sokaklarında keyifli yürüyüşler yaparken şehrin hemen hemen her yerinden görünen Yivli Minare’yi ziyaret etmeyi unutmayın. Selçuklu döneminden günümüze kadar ulaşan minare, ilk olarak Bizans kilisesi olarak yapılmış olsa da Alaattin Keykubat tarafından camiye dönüştürülmüş ve Antalya’nın ilk İslami yapılarından biri olarak ün kazanmış.

Yanartaş

Antalya’nın popüler tatil merkezi Kemer’e bağlı Çıralı’da bulunan Yanartaş, sonsuz ateş olarak anılıyor. Çıralı girişinde bulunan köprüyü geçip sol taraftaki portakal bahçelerinin olduğu kısma vardıktan yaklaşık 3,5 km sonra Yanartaş’a varacaksınız. Yanartaş’a tırmanırken denizin ve doğanın güzelliğine bakarak soluklanmayı unutmayın.

Turist akınına uğrayan Yanartaş, denize yakın mesafede olup, taşlar arasından çıkan alevlerin hiç sönmemesiyle ünlü. Mucizevi bir deneyim yaşamak isterseniz Antalya tatilinizde Yanartaş’a mutlaka gitmelisiniz. Adını doğalgaz sıkışması sonucu oluşan küçük parçalardan alıyor.

Yanartaş Efsanesi:  Yunan mitolojisine göre Antik Likya Kenti olan Kimera’nın yeraltından çıkan ateş kutsal kabul ediliyor. Efsaneye göre Homeros metinlerinde de yer alan ateş, Kimera adı verilen aslan, keçi ve yılan karışımı olan üç başlı canavarın nefes alıp verdikçe ağzından çıkan ateştir. O dönemdeki Likya kralı Bellophontes’i canavarı yenmesi için gönderir, kanatlı atı Pegasus ile birlikte canavarı öldüren genç, onu yerin yedi kat altına gömer. Kimera günümüzde de yerin dibinden ateş çıkarmaya devam eder.

Antalya gezilecek yerler, yanartaş

Antalya’nın hiç sönmeyen ateşini ziyaret etmeye ne dersiniz? Yanartaşı görmeye mutlaka gitmelisiniz.

Alara Han Kalesi

Antalya’da görülmesi gereken tarihi yerler arasında kaleler de bulunuyor. Alanya’ya yaklaşık 40 km mesafede bulunan Alara Çayı’nın kenarındaki tepenin üstünde bulunan Alara Han Kalesi, Selçuklu hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırıldı. Çayın kenarında kayaya oyulmuş dehliz ile ikinci sura kadar erişilebiliyor.

Antalya gezilecek yerler, Antalya tarihi yerler, Alara Han Kalesi

Alara Çayı’nın yanı başındaki tepenin üstünde bulunan Alara Han Kalesi, Selçuklu hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırıldı.

Theimussa (Kale İskelesi)

Kekova bölgesini dolaşmak isterseniz, Kaş’a 30 km, Demre’ye ise 20 km mesafedeki Üçağız Köyü’ne varmanız gerekiyor. Doğal bir liman görünümünde olan koyun kuzeyindeki tarihi kalıntılar Theimussa Antik Kenti’ne ait. Kendinizi zaman tünelinde gibi hissedeceğiniz bu antik kent, bir kitabeye göre M.Ö. IV. yüzyıla tarihleniyor. Günümüzde mezar kalıntılarını görebileceğiniz kentte kule kalıntısını da görebilirsiniz.

Antalya gezilecek yerler, Antalya tarihi yerler, Kekova, Theimussa Antik Kenti

Antalya’da mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Kekova… Theimussa Antik Kenti’ne ait tarihi kalıntıları gezerken tarihte yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz.

Tarihi Saat Kulesi

Antalya’nın simgesi konumundaki Tarihi Saat Kulesi, kalın beşgen bir burç üzerine inşa edilmiş olup, dört tarafında da birer saat bulunuyor. Kimin yaptırdığı ve ne zaman yapıldığı konusunda kesin bilgi olmasa da II. Abdulhamit’in tahta çıkışının 25. Yılında valilere yolladığı fermanda saat kulesi inşaatlarına başlanması yazılı olduğundan, o döneme ait olduğu düşünülüyor. 14 metre yüksekliğindeki Tarihi Saat Kulesi’nin görkemine şahit olmanızı öneririz.

Antalya gezilecek yerler, Antalya'da görülmesi gereken yapılar, Antalya tarihi saat kulesi

14 metre yüksekliğindeki tarihi saat kulesinin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor.

Aya Yorgi Kilisesi

Kaleiçi’nde bulunan 5 Ortodoks Rum kilisesinden biri olan Aya Yorgi Kilisesi, Antalya’nın mutlaka görmeniz gereken tarihi yapıları arasında yer alıyor. Şehrin yakın dönem tarihine ışık tutan yapısıyla 1920’li yıllardaki nüfus mübadelesinin ardından uzun süre depo amaçlı kullanıldı. 1991’den itibaren 2 yıl süren restorasyon dönemine giren kilise, boş kaldığı yıllarda harap bir haldeydi. Restorasyon sonrasında Kaleiçi Müzesi’nin sergi salonu olarak hizmete açılmış.

Noel Baba Kilisesi

Noel Baba olduğu düşünülen Aziz Nicholaos’ın ölümüyle yapılan Noel Baba Kilisesi, Demre’de bulunuyor. Noel Baba’nın öldükten sonra bir süre burada yattığı, bir süre sonra kemiklerinin İtalyan denizcilerce Bari’ye götürüldüğüne inanılıyor.

Antalya’nın Antik Kentleri

Ülkemizin en çok antik kente sahip şehri Antalya’dasınız…  Helenistik Dönemde Bergama Kralı, askerlerine “Gidin ve bana yeryüzündeki en güzel yeri bulun.” komutu verdi. Askerlerin gösterdiği yer şimdiki Antalya bölgesiydi. Kral burayı çok beğendi ve bir liman şehri kurdu. Bu nedenle Attalos’un adı verildi ve başlarda Ataleia olan ismi, 20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Antalya’ya evrildi.

Antalya'da tarihi yerler, Antalya'nın antik kentleri

Antalya’da tarihin izini sürebileceğiniz antik kentlerin sayısı da oldukça fazla… Bizce hepsini tek tek görmeli, havasını soluyup ruhunu hissetmelisiniz.

Yıllar içinde hakimiyet kuran medeniyetleri değişti ama hepsinden izler taşımaya devam etti bu güzel şehir… Şimdi gelin birlikte Antalya’da seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken antik kentleri inceleyelim:

Olympos Antik Kenti

Rastgele 10 kişiye Antalya’da mutlaka gitmeniz gereken yerlerin neresi olduğunu sorsanız 8’i ilk olarak Olimpos Antik Kenti der! Öyle önemli ve gizemli bir yer burası. Tanrılar Kenti olarak da anılan kent, Kumluca ilçe sınırları içerisinde bulunuyor.

Ulu dağ anlamına gelen Olympos ismi, dünya üstündeki pek çok dağa verilmiş. Antik Likya’nın en önemli kenti konumunda olan Olympos’a gittiğinizde, o ünlü Olimpos Plajı’nda yüzmeyi de ihmal etmeyin.

Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İ.Ö. 167-168 yıllarındaki sikkelerde isminin yazdığı görülmüştür. Günümüze ulaşan tarihi kalıntıların çoğu ağaç ve çalılarla örtülü olup, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait.

Caretta Caretta’ların yavrulama alanı olduğundan sit alanı ilan edilen kent, koruma altında bulunuyor. Olimpos’a gidenler genellikle sırt çantalı üniversite öğrencileri ya da arkadaşlarıyla bungalow evlerde kalma heyecanını yaşamak isteyen turistler oluyor. Ağaç evleri ve çadır kurulabilen açık alanları ile kamp meraklıları ve doğayla iç içe olmak isteyenler için de mükemmel olanaklar sunuyor.

Antik kentten günümüze ulaşan kalıntılar arasında Kaptan Eudomus’un lahdi de bulunuyor. Plaja giderken kayalığın oyuğunda yer alan lahit hem üzerindeki duygusal şiiri hem de gemi kabartması ile dikkat çekiyor. Olimpos Antik Kenti, halen gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen tarihi kalıntılarıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Antalya gezilecek yerler, Olimpos Antik Kenti, Olympos Plajı

Antalya’da görmeniz gereken en önemli tarihi yerler arasında Olimpos Antik Kenti bulunuyor. Olimpos Plajı ile birlikte buraya bir gününüzü ayırabilirsiniz.

Side Antik Kenti

Antalya’nın en önemli antik kentlerinden bir diğeri ise Side Antik Kenti. Antik dönemde Pamfilya’nın liman kentlerinden olan Side’nin geçmişi M.Ö. 8. yüzyıla, Hititlere kadar uzanıyor. 12. yüzyıldan itibaren terk edilmiş kentten günümüze pek çok tarihi kalıntı ulaşmış.

Likyalılar ve Perslerin hakimiyetine giren kent, özgürlük ve bağımsızlığı simgelemek için adına sikke basılmış. O dönemlerde Side halkı, Apollon, Afrodit, Ares ve Athena gibi pek çok tanrıya inanmış. Tarihi tiyatrosu, Apollon Tapınağı, hamamları, agorası, evleri, müzeleri ve kent kapısıyla her yıl yerli ve yabancı pek çok turist ağırlıyor.

Side Antik Kenti, Antalya'nın antik kentleri, Apollon Tapınağı

M.Ö. 8. yüzyıla dayanan Side’de görebileceğiniz Apollon Tapınağı gibi önemli eser ve yapılar bulunuyor.

Bizans, Roma ve Helen dönemine özgü mimari özellikleri görebileceğiniz Side Antik Kenti’nde Side Müzesi de mevcut. Antik kenti dolaştıktan sonra eski dönem uygarlıklarına ait heykelleri, sütunları ve portreleri görmek için müzeye mutlaka uğramalısınız.

Termessos Antik Kenti

Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Termessos Antik Kenti, Antalya’nın 30 km kuzeybatısında bulunuyor. El değmemiş atmosferiyle diğer antik kentlerden daha farklı bir havası var. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi eserlerinden dolayı Milli Park kapsamına alınmış olan Termessos’un çift ‘s’ ile yazılmış olması, Anadolu insanları tarafından kurulduğunun kanıtı niteliğindedir.

Termassos Antik Kenti, Antalya gezilmesi gereken yerler

Termessos Antik Kenti, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri…

Büyük İskender kuşatmasına karşı Termessosluların gösterdiği güçlü savunmayla anılan şehir, Pisidya bölgesinde Milyas olarak anılan bölümde konumlanıyor. Kenti Anadolu’nun en eski halklarından Solym’lerin kurduğu biliniyor. Bizans döneminde ve sonrası hakkında hiçbir şey bilinmiyor.

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08.30 – 19.30

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08.30 – 17.30

Giriş Ücreti: 6 TL

Termessos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir: Antalya şehir merkezine 30 km mesafedeki Güllük Dağı’nın tepesindeki bir plato üzerine kurulu olan Termessos Antik Kenti’ne kendi özel arabanızla gidebilirsiniz. Antalya-Burdur yolu üstünde Korkuteli yönüne dönüp yaklaşık 15 km ilerlediğinizde ulaşabilirsiniz.

Aspendos Antik Kenti

M.Ö. 10. yüzyılda Akalar’ın kurduğu antik kent, Antalya’nın Serik ilçesinin Belkıs Köyü’nde yer alıyor. M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen 12 bin kişilik amfi tiyatrosuyla ünlü olan kent, yanında bulunan Köprüçay ve üzerinde bulunduğu ticaret yolu nedeniyle önemli bir konuma sahipti. Romalı Zenon tarafından inşa edilen tiyatro, günümüze ulaşabilen sahneler arasında en eski tarihlere dayananlardan biri.

Tiyatrodan sonra görmeniz gereken en önemli kalıntı su kemerleri. Kuzeydeki dağlardan su taşıyan su kemerleri, 1 km’lik uzunluğa sahip. Dönemin mühendislik becerisine şahit olmak adına mutlaka yakından görmenizi öneriyoruz.

Agora, tiyatro, hamam, sarnıçlar, stadyum gibi yapılardan oluşan antik kentten günümüze pek çok tarihi yapı ulaşmış. Her yıl yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan kentte, tiyatro ve konser gibi etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Antalya gezilecek yerler, Antalya antik kent, Aspendos Antik Kenti

Geçmişi M.S. 2. yüzyıla dayanan ve Romalılar tarafından inşa edilen 12 bin kişilik amfi tiyatrosuyla ünlü Aspendos Antik Kenti’ni Antalya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Kendi adına para bastıran ilk Anadolu şehirleri arasında bulunan Aspendos, efsaneye göre Truva Savaşı’ndan sonra Pamphylia’ya gelen koloniciler tarafından kuruldu. Tarih boyunca çok kez işgal edilen Aspendos, bir süre Büyük İskender’in egemenliğinde kaldı ve en parlak dönemini Romalılar zamanında yaşadı. Selçuklular döneminde kervansaray olarak kullanılan kent, Atatürk’ün isteğiyle restore edildi ve halka açık hale getirildi.

Aspendos’a Nasıl Gidilir: Antalya’nın merkezinden yaklaşık 50 km mesafedeki Serik beldesinde bulunan antik kente Antalya Otogarı’ndan düzenli olarak kalkan otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler ile Serik’e varmanız, sonrasında da Aspendos’a giden minibüsleri kullanmanız gerekiyor.

Aspendos Antik Kenti’ne kendi özel aracınızla ulaşmak isterseniz, Belek’e 18 km, Side’ye 36 km ve Alanya’ya 94 km mesafede olduğunu hatırlatalım.

Adres     : Belkıs, Serik, Antalya
15 Nisan / 2 Ekim

Gişe Yaz Açılış Saati: 08:00 – 19.15
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30 – 19.30

3 Ekim / 14 Nisan
Gişe Kış Açılış Saati: 08:00 – 16.50
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30 – 17.30

Giriş Ücreti: 35 TL

Perge Antik Kenti

Antalya’nın tarih ve portakal çiçeği kokan antik kentlerinde zamana yolculuk yapmaya doyamayanlardansanız, sıradaki kentimizi anlatmaya başlayalım: Perge!

Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırlarında bulunan kent, Bergama’da başlayıp Side’de sona eren antik yol üzerinde yer alıyor. Aksu (Kestros) Nehri, kentin coğrafi konumunu oldukça değerli kılan bir unsurdu. Döneminde toprağı verimli hale getirmesi ve şehir içi ulaşımı sağlaması bakımından önemini uzun süre korudu. Şehrin nehre verdiği önemini sikkelerinden, kabartmalarından ve Akropolis’in eteğindeki anıtsal çeşmede yer alan Nehir Tanrısı heykelinden anlamak mümkün.

Perge Antik Kenti, Antalya antik kentleri

İ.S. 1. yüzyıldan itibaren tüm Anadolu’nun en düzenli Roma kentleri arasında sayılan Perge, görülmeye değer antik kentler arasında.

Makedonya kralı Büyük İskender, ordusunu Lykia’dan Pamhylia’ya göndermiş, kendisi de yakın komutanları ile kıyı şeridini izleyerek Perge’ye ulaşmış. Araştırmalara göre hiçbir kaynakta Perge şehri ile Makedonya ordusu arasında bir savaştan bahsedilmediğinden, şehrin savaşmadan Büyük İskender’e teslim olduğu düşünülüyor.

İ.S. 1. yüzyıldan itibaren tüm Anadolu’nun en düzenli Roma kentleri arasında sayılan Perge’de yapılan kazılar sonucunda önemli buluntular elde edilmiş, tüm bunlar Antalya Müzesi’ne devredilmiş. Dünyanın en zengin Roma Dönemi heykel müzeleri arasında bulunan Antalya Müzesi’ne mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Büyük İskender şehri aldıktan sonra her biri yarım tonu bulan taşlarla sur duvarları inşa ettirmiş. Pergelilerin İskender’e hiç direnmeden şehri vermelerinin nedeni olarak şehri koruyan surların olmaması tahmin ediliyor. Antik kenti gezmeye bu anıtsal sur duvarları boyunca yürüyerek başlayabilirsiniz.

Perge antik kenti, Antalya gezilecek yerler

Perge Antik Kenti’nde Roma Dönemi’ne ait mozaiklerin güzelliğine şahit olun.

Su kanalı, sütunlu cadde, gözetleme kulesi, Roma hamamı, agoralar, çift kapılı dükkanlar, 12 bin kişilik anıtsal tiyatro, zemini kaplayan mozaikler ve at nalı şeklindeki stadyumu görmeden Perge Antik Şehri’nden ayrılmayın.

15 Nisan / 2 Ekim
Gişe Yaz Açılış Saati: 08.00 -19.00
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08.30 – 19.30

3 Ekim / 14 Nisan
Gişe Kış Açılış Saati: 08.00 – 16.30
Kış Ziyaret Açılış Saati:08.30 – 17.30

Antalya Plajları

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın en güzel plajları arasında bulunan Konyaaltı Plajı, 1.5 km uzunluğunda sahil şeridine sahip. Mavi Bayraklı denizi ile Konyaaltı’nda keyifle güneşlenebilir, su sporları aktiviteleri yapabilirsiniz.

Antalya'nın plajları, Antalya plajları, Konyaaltı Plajı

Antalya’nın en popüler plajlarından biri de Konyaaltı Plajı…

Kleopatra Plajı

Alanya ilçesinin en ünlü plajlarından Kleopatra Plajı, 2 km genişliğinde ve Mavi Bayrak Ödüllü plajıyla hayalinizdeki deniz, kum, güneş tatilini gerçekleştiriyor. Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın ismiyle anılmasından ve harika bir deniz ile kumsala sahip olmasından dolayı yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça tercih edilen plajda Kleopatra ve Roma İmparatoru Antonius’un yüzdüğü rivayet ediliyor.

Hem güneşin ve denizin tadını çıkarmak hem de yüzerken Alanya Kalesi’nin nefis manzarasını izleyebilmek için Antalya tatiliniz süresince Kleopatra Plajı’na mutlaka uğramalısınız. Akşama kadar kalırsanız gün batımı manzarasını izlemeyi de unutmayın.

Mavi Bayrak Ödüllü Kleopatra Plajı’nda denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Lara Karpuz Kaldıran Plajı

Antalya’nın popüler ilçelerinden biri olan Lara’nın plajı kesinlikle görülmeye değer. Yaz aylarında çok kalabalık olan Lara Plajı, 2 km uzunluğundaki sahil şeridi, göz alabildiğine kumluk plajı ile Antalya’nın en ünlü plajları arasında bulunuyor.

2017 yılı Mavi Bayrak Ödüllü plajında harika bir deniz tatili yaşayabileceğiniz gibi kumunun romatizmal hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. Hem sağlık sektörü hem de turizm açısından önem taşıyan Lara Plajı, mis kokulu çam ormanlarıyla kaplı.

Karpuz Kaldıran Plajı, dünyada örneği az olan plajlardan… Düden Şelalesi’nin denizle birleştiği noktadaki konumu, sığ denizi ve ince kumu ile kalabalığı sevmeyenlerin huzur bulacağı Antalya plajları arasında yer alıyor.

Whatsapp Telefon